Istoricul Parohiei Talpa

Istorie Decembrie 17, 2012

Satul Talpa, numit de-a lungul vremii Belceşti (1414), Şerbeşti (1479) şi Şerbeştii lui Talpă (1820), este amintit pentru prima oară într-un document emis de cancelaria suceveană a lui Alexandru cel Bun, din 20 decembrie 1414. Ceva mai târziu, în timpul stăpânirii vremelnice a Ducăi Vodă (1666), domnitorul închină moşia mănăstirii Cetăţuia din Iaşi, ctitoria sa, strămutând la Şerbeşti câţiva călugări, cărora le-a construit chilii pe malul pârâului numit de atunci Chiliile (astăzi Chilia). Se crede ca acesti călugări aveau un locaş de cult pentru nevoile lor duhovnicesti. După urmele ce se păstrază in sol, se pare ca acest locaş ar fi fost pe Dealul Velniţei.

Într-un document cert, din 1762, se pomeneşte despre o biserică nouă, iar în 1767, în alt document, este amintit “satul cu biserică şi casă al lui Ilie Ruset”(devenit dupa boierii Talpă, stăpân al moşiei). La 1774, odată cu moşia şi satul, biserica a trecut în proprietatea şi îngrijirea lui Constantin Costache (Boldur, Talpanul), apoi a fiului său, Aga Lascarache Costache, care o trece în grija următorului boier, Dimitrie Stan, parţial în 1857 şi total în 1874.

În 1866, Vasile Stan, fiul lui Dimitrie, repară biserica ortodoxă cu hramul Sfântului Nicolae, “construită din piatră înainte de 1800, cu clopotniţă şi pridvorul în adaos, acoperită cu fier  - tablă vopsită – în formă de cruce, având lungimea de 20 de metri şi lăţimea de 7 metri şi jumatate, cu suprafaţa de 150 de metri pătraţi şi valoarea (recalculată în 1941) de peste două milioane de lei”. Pictura a fost refăcută în 1866 si 1904, ultima restaurare reprezentând cerul înstelat, deasupra naosului fiind pictaţi cei patru evanghelişti, o horă de îngeri şi Pantocratorul. Gropniţa (osuarul)a fost prabuşită în mai multe rânduri , fiind refăcută de fiecare dată la renovările mai importante.

Preoţi, între anii 1928 si 1940 au fost Gh. Antistescu şi Virgil Roban. Din 1940, la iniţiativa preoţilor Rojniţă şi Bucătaru, biserica a fost din nou reparată dupa cutremurul din noiembrie, cu ajutorul trupelor incărtuite în sat. Preotul Vasile Tanase, prin donaţiile enoriaşilor, repară biserica.Începând cu 1979, preot paroh a fost Viorel Popa, în timpul căruia a început construcţia  prăznicarului din curtea bisericii. Acesta s-a sfinţit în 1993 de către parohul Dorin Ploscaru.

Între 1998 şi 1999, sub îndrumarea preotului paroh Cătălin Secară, biserica este renovată complet, interior şi exterior şi sfinţită la 5 septembrie 1999. Din octombrie 2002, parohia Talpa devine din nou independentă, slujitor al altarului fiind preotul Cristian – Petru Hanganu. Între anii 2002-2004, sub îndrumarea sa se construieşte casa parohială în curtea bisericii şi o poartă monumentală la cimitir, înzestrată cu clopot .